життя товариства

Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих ушанувало жертв Голодомору 1932–33 років в Україні

Пам'ять

Низько схиливши голови перед світлою Пам’яттю загиблих під час Голодомору-Геноциду українського народу 1932–1933-го йшли ми до Меморіалу в столиці. Дрібно тріпотіли на вітрі колоски… Співчутливо яскравіли калинові грона…

Побратими

Свічка пам'яті

Із усієї України приїхали до Києва члени очолюваного Ориною Сокульською Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих, щоб разом віддати шану співвітчизникам, замученим голодом тоталітарного режиму. Ми прямували дорогою Памяті, і в наших кроках відлунювали спомини про тих, хто були безвинно убієнні голодом на рідній землі… На ознаку глибокої шани жертв Голодомору-Геноциду 1932–1933 років промовляв Президент України Петро Порошенко. І завмерши в Хвилині скорботи, крізь сльози вдивлялися ми в далечінь Памяті… А на засніжених Печерських пагорбах вогники нагадували всім про нелюдський злочин сталінізму проти українців. Це палахкотіли свічки Пам’яті…

Хвилина скорботи

Хліб пам'яті

У всьому світі Хвилиною мовчання, молитвою, Скорботною ходою чи запаленою у вікні свічкою поминають мільйони наших земляків, котрих радянською владою було замордовано голодною смертю. Члени Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих щорічно вклоняються Пам’яті співвітчизників, чиї життя трагічно обірвалися насильницькою смертю голодних мучеників. І цього листопада ми привезли до столичного Меморіалу закарпатські горнятка і дніпровські синьо-жовті стрічки, житомирські зерна й львівські жалобні пісні, полтавські безсмертники й тернопільські снопики… Нехай наша свята молитва підноситься до неба, ніколи не згасає, пломеніє німбом нашої Памяті…

Валентина Шемчук, заслужений працівник культури України

Життя Товариства

 
 
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

НА ПОЛТАВЩИНІ В’ЯЗНІ СОВІСТІ ВКЛОНИЛИСЯ НАЦІОНАЛЬНИМ СВЯТИНЯМ

Керівники та члени обласних організацій очолюваного Ориною Сокульською Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих віддали шану Світочам Рідного Народу та завітали до Храмів Української Духовності на полтавській землі.

Ініціатори й учасники літературно-мистецьких урочистостей «Нас єднає Україна», організованих Полтавським обласним товариством політичних в’язнів і репресованих та його головою Анатолієм Банним, поклали квіти до пам’ятника Національному Провидцеві Тарасу Шевченкові та Українському Гетьманові Івану Мазепі. Відвідали садибу-музей першого класика нової української літератури Івана Котляревського. Зацікавилися експозицією Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка та доробком екскурсовода-завідувачки науково-виставкового відділу Алли Тимошенко. Від історичного серця нашого міста до Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному вірних синів і дочок – в’язнів сумління з усієї України знову закохувала в рідне слово та оспівувала культурні скарби голова обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» Валентина Шемчук. Побували й в Історико-культурному центрі «Вечори на хуторі Проні поблизу Диканьки», де святкували разом із Миколою Гоголем – музикантом Володимиром Рєзніком та гоголівськими героями-митцями й школярами – Марією Петровою, Максимом Гергалом, Сергієм Івановим і Віталієм Поповим. Гості нашого міста оглянули унікальні літаки просто неба в Полтавській філії Національного військово-історичного музею України – Музеї важкої бомбардувальної авіації, де відкрита виставка «Блокпост Пам’яті» на вшанування героїчних українців, загиблих за Вітчизну в боротьбі з російськими агресорами. За постійну та щиру підтримку організатори дуже вдячні Департаменту культури і туризму обласної державної адміністрації та Управлінню культури виконкому міської ради.

Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих та його голова Орина Сокульська залишили на землі Полтавщини святу росинку своєї відданої душі, зігрітої справами однодумців, їхнім талантом і сердечністю, вірою і завзяттям.

Валентина Шемчукзаслужений працівник культури України

 

ГО "Полтавське обласне товариство політичних в'язнів та репресованих"

 
 


У ПОЛТАВІ ВШАНУВАЛИ ПОЛІТВ’ЯЗНІВ І РЕПРЕСОВАНИХ З УСІЄЇ УКРАЇНИ

У нашому місті завершилися триденні присвячені 22-й річниці Конституції України урочистості «Нас єднає Україна» та засідання Проводу і Координаційної ради Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих, у складі якого більше тридцяти тисяч осіб.

Керівники обласних організацій ВТПВіР, котрі завітали до Полтави, обговорили Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років», що набув чинності 5 травня 2018 року, та створення регіональних комісій при облдержадміністраціях по реабілітації жертв політичних репресій.

Духмяним хлібом тепло вітали на полтавській землі шановну голову Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих Орину Сокульську та її палких побратимів із усіх куточків України. Пані Орина Сокульська, щиро працюючи над реабілітацією імен безвинно засуджених, пошуком поховань страчених у радянських тюрмах лицарів Незалежності України, ревно проголосила переконання в одностайності земляків йти дорогою Волі й Правди. Відкрив зібрання «Нас єднає Україна», вкотре визнавши нездоланність духу розстріляних радянською владою та переслідуваних за національну ідею великих українців, та представив однойменний оберіг кавалер ордена «За мужність», лауреат премії імені Пилипа Орлика, очільник Полтавського обласногоВТПВіР, ініціатор свята Анатолій Банний. Благословили урочистості архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір Української Православної Церкви Київського Патріархату та священик Української Греко-Католицької Церкви Максим Кролевський.

Вірних синів і доньок України, членів Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих нагородили Почесними грамотами Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавської обласної ради. Організатори висловлюють глибоку вдячність Департаментові культури та туризму облдержадміністрації, за чийого активного сприяння відбулося зібрання. Підносячи непохитність віри в Україну загиблих за неї в мордовських таборах, Небесної Сотні й полеглих на Східних кордонах рідної землі в боротьбі з російськими окупантами, із проймаючою сердечністю провіщала славу Героям заслужений працівник культури України, кавалер ордена Пресвятої Богородиці, голова Полтавського обласного відділення Міжнародної організації «Жіноча громада» ведуча Валентина Шемчук. Звернувся до учасників свята і запрошених заслужений працівник культури України, кандидат історичних наук Олександр Супруненко – директорПолтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, де відбулася зустріч і відкрили виставку світлин та документів членів Полтавського обласного товариства політичних в’язнів і репресованих, куратор якої старший науковий співробітник Наталя Кузьменко.

Зворушливістю запам’яталися поетичні виступи в’язнів сумління кавалерів ордена «За заслуги» члена Національної спілки письменників України, головного редактора ВиданняВТПВіР «Зона», мовознавця Олекси Різниківа з Одеси й депутата Верховної Ради України минулих скликань, голови Полтавського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» Миколи Кульчинського, а також кавалера ордена «За мужність» полтавця-політв’язня Богдана Купновицького. Віддані слова й щемна музика стали дарунком від переможців Міжнародних і Всеукраїнських конкурсів-фестивалів пісенно-танцювального ансамблю «Полтава»  (художній керівник – заслужений працівник культури України Федір Кривенко, хормейстер – заслужений діяч мистецтв України Лариса Бакланова, керівник оркестру – Сергій Асауленко) Полтавської обласної філармонії, відомого в колі бардів композитора й співака Юрія Трейгеля, солісток Надії Коровайкіної та Ольги Шумей хору «Дивограй» виконавчого комітету Київської районної в місті Полтаві ради, заслуженого художника України, члена Національних спілок кобзарів та майстрів народного мистецтва України, бандуриста й лірника Івана Новобранця. Гості були відверто схвильовані доброзичливістю господарів та майстерністю митців.

Ми низько схиляємося перед святою пам’яттю закатованих у московських в’язницях Українських Патріотів і складаємо шану їхнім соратникам, із ким сьогодні йдемо шляхом Праведної Свободи… А Козацький марш кличе до переможної звитяги та звеличує Незалежну Соборну й Вільну Україну!..

Валентина Шемчукчлен Національної спілки журналістів України, лауреат премії імені Панаса Мирного

Фотографи: Сергій Харченко та Олександр Мацаров

Чернівецька обласна

Почесні грамоти членам Товариства


З нагоди 25-ї річниці Дня незалежності України з членами та активістами Чернівецького обласного товариства політв’язнів та репресованих зустрівся голова Чернівецької обласної державної адміністрації Олександр Фищук.

Члени товариства обговорили з очільником крайової влади актуальні питання сьогодення української державності, нові виклики, які постали перед українським народом.

Олександр Фищук висловив вдячність членам товариства за відстоювання ідеалів вільної України у радянські часи, за мужність у протистоянні тоталітарному режиму. «Нині нам необхідно захистити незалежність, яка далася нам ціною великих втрат. Для цього потрібно виховувати підростаюче покоління у дусі патріотизму, внутрішньої гідності, любові та поваги до рідної землі, до держави Україна», - підкреслив очільник крайової влади.

За вагомий внесок у здобуття і розбудову української державності, високий патріотизм, відданість ідеалам свободи та демократії та з нагоди 25-ї річниці проголошення незалежності України Почесною грамотою Чернівецької обласної державної адміністрації Олександр Фищук нагородив 10-х членів та активістів товариства політв’язнів та репресованих.

Галина Бойко


Моменти зустрічі з головою Чернівецької обласної державної адміністрації Олександром Фищуком на світлинах:
Школа імені Валентина Мороза

     

Велике свято відбулося у чудовому селі Люшнювата, Голованівського
району Кіровоградської області, на березі праслов’янської  річки Бог. Дійство
першого дзвоника у школі  збіглося з рідкісною, унікальною для села подією –
цій школі присвоєно звання видатного українського поета Валентина
Мороза (1938-2013). Тут він і його сестра Тамара,  обоє  діти  війни, навчалися
з першого по сьомий клас. Їхній батько, Леонід Мороз, загинув у перші  дні
війни, і мама зуміла виховати і вивчити, вивести  їх у люди.

Вони любили своє село і навідувалися до нього. А Тамара Леонідівна з онуком
навіть купили тут хатину. Та й село не забувало свого вихованця.   Досі  тут живуть 
троє селян, які вчилися з   Валентином  в одному класі. Мешканці домоглися,
щоб школі було присвоєно ім’я  В.Мороза.

З цієї нагоди у село з Одеси завітали рідна сестра поета – Тамара, дружина його
Ірина Мороз (у дівоцтві Меліхова), її подруга  Лариса Співак,   уродженка  цього   ж 
села,    та  я, автор цієї замітки.   Із  Голованівська  приїхав  знаний
письменник,   дослідник  історії,  Сергій Піддубний.
 


Село  невеличке,  тому  і  школа  не дуже заповнена учнями. Директор школи Олена
Тернавська, учителі і голова сільради Сергій Чернієнко організували це свято дуже красиво. Крім дітей прийшло багато батьків. Звучали славні на честь України, небесної сотні,
діти читали вірші і співали  пісні на слова Валентина Мороза. Аплодисментами зустрічали
господарі і гості виступи  найрідніших  людей  поета – сестри Тамари  і  дружини Ірини   Саме  вони  і відкрили  пам’ятну дошку Валентина  Мороза, розміщену на стіні праворуч
від входу до школи.

А ми радувалися і думали, що віднині кожного дня учні бачитимуть цю дошку і намагатимуться дотягнутися до свого земляка, славного поета Валентина Мороза,
який сказав такі пророчі слова, викарбувані на мармурі:

    ПРОКИДАЄТЬСЯ  УКРАЇНА,

    ЯК НА НЕБІ РАНКОВА ЗОРЯ.

 

   Олекса РІЗНИКІВ,

   двічі репресований, член НСПУ,

  лауреат літ. премій ім. П. Тичини,  Т. Мельничука, К. Паустовського, Б. Грінченка та ін.

       Адреси організацій Ви зможете
       знайти у розділі "Обласні Організації".
 
       За додатковою інформацією пишіть на:
       info@repressed.org.ua 

       

Наш архів

Громадська організація під назвою Всеукраїнське товариство репресованих (ВТР) заснована на зборах (біля 100 осіб), які відбулися 3.06.1989 просто неба на Львівській площі в Києві (Спілка художників під тиском КГБ у день зборів відмовила в наданні приміщення Будинку художників).

Додаткова інформація

Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України